.

مقاله ها

بمباران شفاخانه؛ مصداق جنایت جنگی

 

 

برنارد کوشنر، وزیر خارجه پیشین فرانسه و بنیان‌گذار نهاد داکتران بدون مرز

 در دهه ۸۰ میلادی به‌عنوان یک داکتر در افغانستان مشغول به خدمت بودم. در آن زمان مقالات متعدد و نامه‌های سرگشاده زیادی را خطاب به رئیس‌جمهوری اتحاد جماهیر شوروی سابق نوشتم و از او خواستم از تخریب شفاخانه «مدسن سان فرانتیه» در وردک افغانستان جلوگیری کند. البته پاسخ به درخواست من با بمباران‌های صورت‌گرفته توسط جنگنده‌های روسی داده شد.
هدف‌قراردادن سقف شفاخانه‌ای که روی آن نماد صلیب سرخ حک شده اقدامی غیرقابل‌پذیرش است. تکرار این موضوع و طرح‌کردن آن به‌عنوان «تصادف» نیز غیرقابل‌توجیه است و متأسفانه رویدادی است که به‌طور مکرر مشاهده می‌شود.
در قندوز، هفته گذشته، بار دیگر این خط قرمز تعیین‌شده نقض شد. در شفاخانه «مدسن سان فرانتیه»، ۱۲ داکتر شجاع و فداکار و ۱۰ نفر از کارکنان پس از بمباران هوایی نیروهای امریکایی جان خود را از دست دادند. این جنایت، نمادی از شکست جمعی جهان دموکراتیک ماست. این مسائل نشان می‌دهند که پایان‌دادن به جنگی طولانی‌مدت، دردناک، رنج‌آور و بی‌فایده امری ضروری است. جهان خواستار پاسخ‌دهی است. کسانی که هدف حمله قرار گرفته‌اند که بودند و چرا کشته شدند؟ این رویداد تحت چه فرمان نظامی‌ای به وقوع پیوست؟
این قتل عمدی غیرقابل‌پذیرش است. آنچه روی داده، نقض حقوق اساسی بشر است. این اقدامی علیه بشریت و حقوق بین‌الملل بوده و کاملاً در تضاد با مفاد کنوانسیون ژنو است. این یک جنایت جنگی است. کل زنجیره فرماندهی مقصر هستند.
بمباران یک شفاخانه نشان‌دهنده توجه ضعیف به کمک‌های بشردوستانه است. واقعیت آن است که داکتران داوطلبان بدون تمایزقائل‌شدن میان مذاهب و تمایلات سیاسی افراد از سال ۱۹۸۱ میلادی تاکنون در حال فعالیت برای مداوای مجروحان و کمک به آسیب‌دیدگان در آستانه مرگ بوده‌اند. کارکنان شفاخانه در اقدامات بشردوستانه خود به‌شکلی خستگی‌ناپذیر به بیماران کمک می‌کنند تا خطرات جانی برای زندگی آنان را کاهش دهند.
آنان کسانی هستند که دور از خانه و کشورشان زندگی می‌کنند و تنها هدف‌شان درمان بیماران مجروح در سرتاسر جهان است؛ به‌خصوص آنکه از خطرات حین انجام کار به‌خصوص در شرایط جنگ آگاه هستند و با وجود چنین مشکلاتی به فعالیت خود ادامه می‌دهند.
باید به نام برابری به چنین افرادی افتخار کرد. من برای مبارزان انسان‌دوستی که وارد عرصه نبرد می‌شوند احترام قائلم. آنانی کسانی هستند که با اعتقاد راسخ برای حفاظت از شرافت انسانی می‌کوشند. درنهایت از پرزیدنت اوباما برای فراخوان و توجه او به از خودگذشتگی «داکتران فرانسوی» قدردانی می‌کنم. بااین‌حال، این موضع‌گیری به بهانه بروز چنین اشتباه نابخشودنی‌ای کافی نیست. ما خواستار انجام تحقیقات مستقل هستیم.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی