.

مقاله ها

جبهه نصرت از شبکه القاعده جدا شد

 

 

ابومحمد جولانی، رهبر گروه جبهه نصرت در پیامی ویدئویی که از شبکه الجزیره پخش شد با اعلام این خبر از اینکه "فرماندهان القاعده ضرورت جدایی را درک کردند" تشکر کرد. قبل از اعلام رسمی جدایی این گروه، نفر دوم القاعده در پیامی صوتی گفت اگر جدایی جبهه نصرت از القاعده به تقویت وحدت نیروهای درگیر در سوریه علیه دشمن مشترک منجر شود، جبهه نصرت باید از شبکه القاعده جدا شود.

کمی پیشتر در کانال تلگرام جبهه نصرت اعلام شد که این گروه می‌خواهد جدایی خود از شبکه القاعده را اعلام کند. جبهه نصرت برای اولین بار تصاویری از چهره رهبر خود، ابومحمد جولانی منتشر کرده است. مدتی بود که انتظار می‌رفت این گروه رسما از القاعده جدا شود تا راه برای همکاری این گروه در ائتلاف بزرگتر گروه‌های اسلام‌گرای دیگر هموار شود.

کاخ سفید امروز اعلام کرد که جدایی جبهه نصرت از القاعده تغییری در ارزیابی امریکا از ماهیت این گروه نمی‌دهد و از نظر واشنگتن این گروه همچنان تهدیدی برای امریکا و متحدانش است.

هرچند که جبهه نصرت وابسته به شبکه القاعده بود و از اسلامگرایان افراطی تشکیل می‌شود، این گروه تمرکز خود را بر جنگیدن با نیروهای بشار اسد و حامیان او قرار داده و با دیگر گروه‌های مسلح مخالف بشار اسد ائتلاف‌هایی داشته است. اما همکاری این گروه با دیگر گروه‌های مسلح یکی از دلایل ناموفق بودن تلاش برای برقراری آتش‌بس در سوریه بوده است.

در آتش‌بس‌هایی که با فشار مشترک روسیه و امریکا در سوریه برقرار شد جبهه نصرت، مانند گروه موسوم به دولت اسلامی، مشمول آتش‌بس نشد و نیروهای حامی بشار اسد همچنان به مواضع این گروه حمله کردند که همین یکی از دلایل شکست آتش‌بس بود. ابومحمد جولانی در پیام ویدئویی امروز خود گفته است گروه "جبهه فتح شام" به دنبال ایجاد وحدت میان گروه‌ها، "آزادسازی سوریه از سلطه طاغوت" و اجرای قوانین اسلامی در این کشور است.

گروه جبهه نصرت چند ماه پس از آغاز جنگ داخلی سوریه اعلام موجودیت کرد و به عنوان شاخه القاعده در سوریه فعال شد. این گروه را یکی از منظم‌ترین و زبده‌ترین دسته‌های مسلح مخالف بشار اسد می‌دانند. جبهه نصرت به رغم شباهت‌های ایدئولوژیک مدتی پس از قدرت گرفتن گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) با این گروه درگیر شد.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی