.

مقاله ها

بازار سیاه سلاح‌های امریکا

 

 

بازار سیاه سلاح‌های امریکا

مقامات پنتاگون به وارد کردن حجم زیادی از سلاح‌های امریکایی در بازار سیاه افغانستان متهم شده است که این اقدام زمینه دسترسی مخالفان مسلح و گروه تروریستی داعش به این سلاح‌ها را فراهم می‌کند. بسیاری در افغانستان بر این باورند که مخالفان مسلح دولت کابل و بویژه افراد وابسته به گروه تروریستی داعش که هیچ حمایت داخلی در این کشور ندارد به صورت مستقیم توسط نظامیان امریکایی حمایت تسلیحاتی و تدارکاتی می‌شوند.

برخی از مقامات محلی در ولایت‌های شمالی و شرقی افغانستان تأکید می‌کنند که بارها در میدان نبرد با گروه‌های مخالف دولت و بویژه افراد وابسته به داعش شاهد این بوده‌اند که بالگردهای امریکایی با حضور بر فراز مواضع مخالفان برای آنها مهمات و تجهیزات رسانده‌اند. همچنین تعدادی از مسئولان نظامی نیز بر این نکته اشاره می‌کنند که میزان سلاح‌های وارداتی امریکایی به افغانستان بیش از تعداد کلیه نیروهای نظامی و امنیتی افغان است، با این وجود نظامیان این کشور در میدان نبرد با مخالفان با کمبود مهمات و تجهیزات روبرو هستند.

شماری از مقامات در ولایت‌های مختلف این کشور خاطرنشان می‌کنند که بخش زیادی از سلاح‌های امریکا با هماهنگی مقامات امریکایی در افغانستان به بازار سیاه سلاح این کشور منتقل می‌شوند که زمینه حمایت تسلیحاتی از گروه‌های مخالف دولت و بویژه گروه تروریستی داعش را فراهم می‌کند. در روزهای گذشته یکی از افسران افغان در گفتگو با یک  خبرگزاری ایرانی که نخواست نامش فاش شود از حضور یک امریکایی در رهبری یک گروه خرابکار گفته بود که پس از دستگیری توسط نظامیان افغان، با حمایت مستقیم نیروهای امریکایی آزاد شده است.

وی تصریح کرد: مسئولان امنیتی در جریان بازجویی و تحقیقات از ربایندگان متوجه شدند که سرکرده این گروه جنایتکار اهل افغانستان نیست و در ادامه بازجویی مشخص شد که این شخص نظامی امریکایی است که در نقش سرکرده یک گروه هراس افکن افغان در مناطق مختلف شمال این کشور دست به اعمال جنایتکارانه زده است.

مقام امنیتی افغان اذعان داشت: چند ساعت پس از دستگیری این امریکایی و همدستانش و اعترافات او، یکی از مقامات عالی‌رتبه افغان با پایگاه امنیتی که این افراد در آن نگهداری می‌شدند تماس گرفت و دستور داد تا این افراد در سلامت کامل و بدور از خشونت حفظ و نگهداری و به افرادی که به آنجا می‌آیند تحویل داده شوند.

 

مفقود شدن سلاح‌های امریکایی در افغانستان و عراق

با این حال، یک مرکز تحقیقاتی غیردولتی انگلیسی «اقدام علیه خشونت مسلحانه» (A.O.A.V) نیز در گزارشی اعلام کرد: وزارت دفاع امریکا در سال‌های 2001 تا 20115 میلیاردها دالر سلاح را به میدان‌های جنگ عراق و افغانستان فرستاده است. این گزارش می‌افزاید: در طی این سال‌ها بیش از یک میلیون و 452 هزار و 910 سلاح مختلف امریکایی به ارزش 40 میلیارد دالر به کشورهای عراق و افغانستان منتقل شده که 949 هزار و 582 سلاح در عراق و 503 هزار و 328 در افغانستان توزیع شده است.

اما بر اساس گزارش سازمان پیمان آتلانتیک شمالی یا ناتو در افغانستان که در ماه فوریه سال 2015 میلادی منتشر شده، تعداد کلیه نیروهای امنیتی و نظامی افغان 335 هزار نفر قید گردیده است.

وزارت دفاع امریکا تاکنون تعداد دقیق سلاح‌های انفرادی را که به نیرو‌های افغان و عراقی فرستاده اعلام نکرده است، اما گروه تحقیقاتی A.O.A.V از یک سال گذشته به این سو با جمع آوری اطلاعات مختلف توانسته میزان این سلاح‌ها را تخمین بزند. این گروه تحقیقاتی در یافته‌های خود از فهرست قرارداد‌های وزارت دفاع امریکا، فهرست قرارداد‌ها و گزارش‌های دولتی در مورد هزینه‌های نظامی استفاده کرده که در نهایت نشان می‌دهد ارزش سلاح‌های انفرادی که از سوی پنتاگون به افغانستان و عراق فرستاده شده حدود 2 میلیارد و 160 میلیون دالر است.

گزارش‌های اطلاعاتی امریکا و منابع داخلی افغانستان حاکی از آن است که بخش‌های زیادی از سلاح‌هایی که پنتاگون به افغانستان فرستاده مفقود شده‌اند و یا در میدان جنگ در اختیار مخالفان مسلح دولت کابل قرار دارد. بازرس ویژه امریکا در امور بازسازی افغانستان (سیگار) نیز در گزارش سالانه خود در سال 2014 میلادی با انتقاد از عملکرد پنتاگون در این کشور تأکیده کرده بود که وزارت دفاع امریکا هیچ توجهی به سرنوشت سلاح‌های ارسالی به افغانستان نمی‌کند.

«لین اورتون» مسئول پژوهشی این گزارش در مرکز تحقیقاتی A.O.A.V انگلیس در این باره تصریح کرد: بعد از تحقیقات فراوان مشخص شد که فقط یک سوم این تعداد سلاح در پایگاهای اطلاعاتی وزارت دفاع امریکا ثبت شده است. گزارش مذکور تأکید می‌کند: این سلاح‌ها حالا در اختیار مخالفان دولت افغانستان قرار دارند و برای مبارزه با نیروهای امنیتی افغانستان به کار گرفته شده و در بازارهای سیاه نیز خرید و فروش می‌شوند.

 

آمارهای نادرست از درخواست ارسال سلاح امریکا به افغانستان

با وجودی که تعداد نظامیان و نیروهای امنیتی افغان بیش از 335 هزار نیست، اما وزارت دفاع امریکا در گزارش‌های خود بیش از 500 هزار سلاح را به افغانستان منتقل کرده است که به اذعان مقامات افغان این تعداد سلاح در اختیار نیروهای این کشور قرار ندارد. «ظاهر قدیر» نماینده ولایت ننگرهار و معاون اول پارلمان افغانستان پیش از این نیز گفته بود که افراد وابسته به گروه تروریستی داعش که در ارتفاعات ولایت ننگرهار مخفی شده‌اند؛ توسط بالگردهای امریکایی منتقل می‌شوند و به آنها اسلحه و مهمات جنگی می‌رسد.

وی گفته بود: نیروهای امریکایی بطور مستقیم در حمایت و تقویت افراد وابسته به گروه تروریستی داعش در مناطق مختلف افغانستان دست دارند و به آنها سلاح و مهمات جنگی می‌دهند. این در حالی است که وزارت دفاع افغانستان با رد این مسئله می‌افزاید: توزیع سلاح و مهمات روند مشخصی دارد و وجود چنین مسائلی در این باره صحت ندارد.

«دولت وزیری» سخنگوی وزارت دفاع افغانستان می‌گوید: توزیع سلاح بصورت مستقیم به پرسنل نظامی صورت نمی‌گیرد، بلکه اول به انبار مهمات منتقل می‌شود و بعد از ان بر اساس نیاز به فرمان وزیر دفاع به واحد‌های نظامی منتقل می‌شوند. مسئله ارسال سلاح توسط نظامیان امریکایی به مخالفان مسلح دولت کابل بویژه گروه تروریستی داعش در شرایطی چشمگیر می‌شود که در روزهای اخیر تعدادی از مناطق مختلف افغانستان به دلیل عدم در اختیار قرار گرفتن مهمات و جنگ‌افزار به نیروهای نظامی و امنیتی افغان سقوط کرده است.


اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی