.

مقاله ها

قزاقستان آغازگر«بهار آسیای میانه» می شود

 

 

«یوگینی استناوسکی» رئیس پژوهشگاه خاور نزدیک، یک نهاد متعلق به آکادمی علوم روسیه ادعا کرده ‌است، که قزاقستان آغازگر «بهار آسیای میانه» می شود.

او در گفتگو با نشریه «ازویستی» با اشاره به اینکه نا آرامی های اخیر قزاقستان را گروهی موسوم به «ارتش آزادی‌ قزاقستان» به عهده گرفت، گفته ‌است، «ارتش آزادی‌ قزاقستان»، که تا دیروز وجود نداشت، تشکیلاتی برای سرنگون کردن حکومت نظربایف رئیس جمهوری قزاقستان و اسلامی کردن این کشور است و این سناریوی «بهار آسیای مرکزی» خواهد بود.
به تاکید استناوسکی، گروههای مشابه نظیر «حرکت اسلامی ازبکستان‌، حزب نهضت اسلامی تاجیکستان و حزب نزدیک به «القاعده» در افغانستان در همه کشور‌های آسیای مرکزی وجود دارند.  وی با ادعای اینکه همه این حزب‌ها تحت کنترول قطر، عربستان سعودی و ترکیه بوده و از سوی امریکا وبا حمایت انگلیس و فرانسه رهبری می شوند، تاکید کرد: «همه این موارد برای روسیه خطرساز است».
او در ادامه گفته ‌است: «زوال هر گونه رژیم در آسیای مرکزی مخصوصا قزاقستان فوق العاده خطرناک است و ما باید این موضوع را دنبال کنیم.»  طی هفته گذشته در شهر «آقیتپه» قزاقستان افراد مسلح به یک مغازه سلاح و همچنین یک واحد نظامی این کشور حمله کردند. در پی این حملات حدود 15 نفر کشته شدند.
وی تصریح کرد: با نگاهی به گذشته به این موضوع خواهید رسید که امریکا برای ماندن در مسیر قدرت در گذشته و در آینده از هیچ اقدامی فرو گذار نبوده و نخواهد بود، واشنگتن در گذشته برای قدرت نمایی جنگ‌های مختلفی را به راه انداخته و هم اکنون نیز برای رسیدن به اهداف خود از آغاز جنگ در هیچ کشوری پرهیز نخواهد کرد.

استاریک‌اف ادامه داد: امریکا در نظر دارد تا با بی‌ثباتی در قزاقستان علاوه بر رسیدن به اهداف خود رقیب دیرینه خود یعنی روسیه را نیز درگیر مشکلات کند همانطور که این اقدامات را در اوکراین و خاورمیانه با بروز داعش به وجود آورد.

کارشناس سیاسی روس ادامه داد: روسیه با قزاقستان دارای مرزهای مشترک زیادی است و بی ثباتی در این کشور بدون شک مشکلات عدیده ای را برای مسکو ایجاد می‌کند و از طرف دیگر آغاز ناآرامی در بزرگترین کشور آسیای مرکزی باعث بروز درگیری‌ها در دیگر کشورهای منطقه خواهد شد.

وی گفت: هدف دیگر امریکا از بی ثباتی قزاقستان انتقال مهاجران کاری و پناه‌ جویان از این کشور به روسیه است که این امر نیز بر مشکلات آینده مسکو می‌افزاید. استاریک‌اف گفت: اعتراضات اخیر در قزاقستان و همچنین حملات تروریستی در شهر «آکتائو» نشان داد که امریکا در برخی گروه های داخلی قزاقستان نفوذ دارد و می‌تواند برای این «آستانه» و مسکو تهدیداتی را به وجود آورد.

وی افزود: البته از حوادث اخیر قزاقستان علاوه بر سوءاستفاده‌های امریکا مقامات قزاق نیز به برخی از اهداف خود رسیدند و قدرت خود را در این کشور نشان دادند. استاریک‌اف ادامه داد: حوادث قزاقستان نشان داد که باثبات‌ترین کشور آسیای مرکزی از لحاظ اقتصادی، اجتماعی و امنیتی نیز با کوچک ترین جرقه داخلی و حمایت کشورهای خارجی از جمله امریکا می‌تواند به بی ثبات ترین کشور تبدیل شود.

وی در پایان گفت: لازم است تا روسیه نیز توجه بیشتری به کشورهای منطقه نشان دهد زیرا بی‌ثباتی در قزاقستان و کشورهای آسیای مرکزی به بی‌ثباتی در روسیه منجر خواهد شد.   

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی