.

مقاله ها

افغانستان به کمک‌های خارجی اعتیاد دارد

 

 

دیپلمات؛ محمد صمیم، دوشنبه ۳ جوزا ۱۳۹۵

جامعهٔ بین‌المللی، به‌رهبری ایالات متحده، بیش از ۱۰۰ میلیارد دالر در طول بیش از یک دههٔ گذشته برای بازسازی افغانستان و بهبود وضعیت اقتصاد نامتعادل آن اختصاص داده است. در حالی‌که پیشرفت‌هایی در زمینهٔ رشد تولید ناخالص داخلی، امید به زندگی، کاهش فقر، سلامت مادر و فرزند، آموزش و تحصیلات، و زیرساخت‌ها وجود داشته است، این پیشرفت‌ها در مقایسه با میزان دالرهایی که در قالب کمک‌ها به این کشور سرازیر شدند ناچیز است. علاوه بر این، سرعت پیشرفت‌ها برای مطابقت با سایر کشورهای درحال‌توسعه در جهان بسیار کند بوده است.
پانزده سال گذشته است و به‌نظر نمی‌آید افغانستان در هیچ زمینه‌ای بهبود قابل‌ملاحظه‌ای داشته باشد. باتوجه به آمارهای سازمان شفافیت بین‌المللی، افغانستان هنوز سومین کشور فاسد جهان است. فساد یکی از مهم‌ترین عوامل فقر شدید و گسترده در این کشور به‌شمار می‌آید. اگرچه اکنون بخش زیادی از جمعیت به آموزش و تحصیل دسترسی دارند، اما کیفیت آموزشی در کشور، فاصلهٔ زیادی با استانداردهای جهانی دارد. تدریس، حرفهٔ جذابی نیست چراکه حقوق اندکی دارد. باوجود بهبود وضعیت سلامت، شاخص‌های بهداشت هنوز هم پایین‌تر از میانگین کشورهای کم‌درآمد باقی می‌ماند. کشاورزی –دومین عامل مهم رشد تولید ناخالص داخلی-، در سال ۲۰۱۵ براساس برآوردها ۲ درصد کاهش یافته است. درگیری‌ها و فقدان فرصت‌های اقتصادی باعث فرار مردم از کشورشان شده و به خروج سرمایه و فرار مغزها انجامیده است. چین، هند و دیگر کشورهای درحال‌توسعه، با سرعتی قابل‌ملاحظه درحال پیشرفت هستند، اما افغانستان، علی‌رغم سرمایه‌گذاری‌های نظامی و مالی کشورهای جهان، در این مسیر عقب مانده است.
شاید برای افغانستان، به‌عنوان کشوری جنگ‌زده، این کمک‌ها زودهنگام بوده است. باوجود نهادهای شکنندهٔ دولتی که قادر به استفادهٔ مناسب از کمک‌های خارجی نیستند، و با ظرفیت‌های تکنیکی ضعیف، این کشور هنوز آمادهٔ جذب و به‌مصرف‌رساندن کمک‌ها به شکل منطقی نیست.
کمک‌ها می‌توانستند سود بیشتری داشته باشند اگر به شکل مرحله‌به‌مرحله و براساس یک طرح مشخص ارایه می‌شدند. در یک الگوی مناسب، این کمک‌ها می‌توانستند با هدف سرمایه‌گذاری وارد کشور شوند. سرمایه‌گذاری به رشد می‌انجامید و درنهایت منجر به کاهش فقر می‌شد. این فرایند در طرح امریکایی «مارشال» برای ارایهٔ کمک‌های مالی ایالات متحده به اروپای غربی پس از جنگ جهانی دوم تحقق یافته بود. در افغانستان، برخلاف طرح مارشال، پول‌های خارجی به‌سرعت به مصرف رسیدند و هیچ سرمایه‌گذاری قابل‌توجه اقتصادی صورت نگرفت که تأثیرات منفی آن بر کشور آشکار است.
یکی از تأثیرات جانبی این کمک‌ها، «بیماری هلندی» است: جاری‌شدن سیلی از میلیون‌ها دالر ایالات متحده به افغانستان، یک اقتصاد باز کوچک، تأثیر منفی بر اقتصاد کشور در زمینهٔ تورم و صادرات بر جا گذاشت. کاهش قیمت ارز افغانستان در برابر ارزهای خارجی، باعث شده است تا کالاهای داخلی امکان رقابت در بازار صادرات را نداشته باشند و صادرکنندگان وارد این رقابت نشوند. همچنین این امر تقاضا برای محصولات داخلی افغانستان را کاهش داده است، چراکه قیمت این کالاها افزایش داشته است. این مسئله منجر به توقف تجارت و کسب‌وکار می‌شود که برای مردم به ازدست‌دادن شغل‌های‌شان و درنتیجه فقر بیشتر خواهد انجامید. با افزایش فقر، افغانستان کمک‌های مالی بیشتری دریافت می‌کند و این باعث می‌شود تا در چرخه‌ای باطل قرار بگیرد. علاوه بر این، سرازیرکردن دالرها در بخش ساخت‌وساز موجب جذب نیروی کاری از سایر بخش‌های تولیدی مانند کشاورزی می‌شود که باعث پس‌رفت در این بخش شده است. بسیاری از کشاورزان مزارع خود را ترک کرده و برای کار در شرکت‌های ساختمانی به‌عنوان دربان یا آشپز، به شهرها می‌روند و بنابراین، در وابستگی بیشتر افغانستان به کشورهای همسایه‌اش برای دسترسی به مواد غذایی اولیه سهم می‌گیرند.
بخش زیادی از فساد در افغانستان نیز ریشه در جریان کمک‌های نقدی به این کشور دارد. دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا، اخیراً افغانستان را یکی از فاسدترین کشورهای جهان خوانده است. بخش عمدهٔ کمک‌هایی که بدون هیچ‌گونه سؤال و جوابی وارد می‌شوند، به جیب مقامات فاسد در سیستمی می‌ریزند که پاسخگویی در آن وجود ندارد. همان‌گونه که پیتر بائر، اقتصاددان برجسته، گفته است، کمک‌های خارجی «شیوه‌ای فوق‌العاده برای انتقال پول مردم فقیر کشورهای مرفه، به افراد ثروتمند در کشورهای فقیر است». فساد به‌ویژه در بخش ساخت‌وساز و تدارکات شایع است که بیشترین میزان کمک‌ها به آن‌جا سرازیر می‌شود. این بدان معنا نیست که دیگر بخش‌ها در امان هستند. میزان فساد در قراردادهای خرید در وزارت‌های دفاع و وزارت معارف نیز تکان‌دهنده است.
پول‌هایی که در قالب کمک‌های بلاعوض وارد کشور می‌شوند، علاوه بر پرورش فساد، امکان کارآفرینی را نیز از بین می‌برند. به گفتهٔ بانک جهانی، افغانستان در رتبهٔ ۱۷۷ ازنظر کیفیت و بهره‌وری سرمایه‌گذاری قرار دارد و درطی سال گذشته هیچ‌گونه پیشرفتی نداشته است. تعداد شرکت‌های ثبت‌شده در سال ۲۰۱۵ به‌مراتب پایین‌تر از سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ قرار دارد. این نشان‌دهندهٔ دشواری‌های راه‌اندازی کسب‌وکارهای جدید در افغانستان است. این حقیقت که افغانستان پیشرفتی در طی ۱۵ سال گذشته نداشته است نشان می‌دهد که دولت تمایلی به کارآفرینی –یا ایجاد سیستمی برای کارآفرینی- ندارد. دلیل این امر، عدم وابستگی مقامات دولتی به پول مالیات برای حفظ جایگاه خود در دولت است –آن‌ها به کمک‌ها وابسته هستند. مالیات می‌تواند برای تحت فشار قراردادن دولت تأثیرگذار باشد و تنها آن زمان است که مردم قادر خواهند بود تا مقامات را برای استفادهٔ نادرست از مالیات‌های‌شان پاسخگو بدانند.
همچنین کمک‌های خارجی باعث می‌شود تا دولت افغانستان عملکرد ضعیفی داشته باشد. حتی در بهترین حالت، زمانی که هیچ فسادی وجود نداشته باشد، پول‌های به‌دست‌آمده از کمک‌ها برای تأمین خدمات عمومی، ازجمله بهداشت و درمان، زیرساخت‌ها، امنیت، و آموزش و تحصیلات به مصرف می‌رسد. مردم افغانستان رهبران خود را از طریق فرایند دموکراتیک انتخاب می‌کنند تا این خدمات عمومی را برای آن‌ها فراهم آورند. اگر این خدمات با پول‌های خارجی ایجاد می‌شوند، چه فایده‌ای در انتخابات وجود دارد. علاوه بر این، سوءمدیریت کمک‌ها، مانع دموکراسی در افغانستان می‌شود. سیاست‌مداران در این کشور، از آن‌جا که به شدت وابسته به کمک‌های خارجی هستند، زمان زیادی را برای دعوت و پذیرایی از حامیان بین‌المللی سپری می‌کنند، به‌جای آن‌که به وظایف خود در قبال رای‌دهندگان بپردازند. حامیان، و نه شهروندان، مسیر آیندهٔ کشور را تعیین می‌کنند؛ چراکه شرایط تعیین‌شده برای کمک‌های اهداکنندگان، به آن‌ها قدرت کنترول بر شیوهٔ استفاده از بودجه‌ها را می‌دهد. پیامدهای منفی وابستگی افغانستان به کمک‌های مالی، نه‌تنها اقتصاد، بلکه سیاست را نیز در بر می‌گیرد.
بخش عمدهٔ کمک‌های مالی، تنها در سطح دولتی سرازیر می‌شود که به‌سرعت تبدیل به هزینه می‌شود و نه پس‌انداز. هیچ‌گونه پیشرفتی در بخش خصوصی، جایی که مردم می‌تواند به ثروت دست یافته و یا تنها شغلی پیدا کنند، وجود نداشته است. درنتیجه، به‌شکل روزافزون گروه‌های مخالف دولت ایجاد می‌شوند که بسیاری از آن‌ها در دولت قبلی جایگاهی داشته‌اند و تلاش می‌کنند تا دولت فعلی را سرنگون ساخته و قدرت را به دست بگیرند. آن‌ها امیدوارند تا ثروتی را که در قالب کمک‌ها به افغانستان سرازیر می‌شود به‌دست بگیرند. این مسئله منجر به عدم اطمینان سیاسی و درنهایت ناامنی می‌شود که به نوبهٔ خود، اعتماد بخش خصوصی را تضعیف کرده و تأثیر معکوس بر فعالیت‌های اقتصادی در کشور دارد.
هیچ کشوری در طول تاریخ نتوانسته است بااستفاده از کمک‌های خارجی به رشد اقتصادی بلندمدت دست یابد، بااین‌حال، کابل هنوز بر دریافت پول‌های بیشتری در قالب کمک‌ها اصرار دارد. برای مثال، چینم، بیش از ۶۸۰ میلیون نفر را در طول سال‌های ۱۹۸۱ تا ۲۰۱۰، بدون درخواست کمک‌های خارجی، از فقر نجات داد. اگرچه بحث‌های علمی در ادبیات اقتصادی در رابطه با این مسئله وجود دارد که آیا کمک‌ها به کشورهای فقیر آسیب می‌زنند یا کمک می‌کنند، در رابطه با افغانستان روشن است که این کمک‌ها نمی‌توانند در دستیابی این کشور به توسعهٔ اقتصادی بلندمدت پایدار تأثیر مثبتی داشته باشند. کمک‌های خارجی کار بسیار اندکی برای بهبود وضعیت مردم فقیر داشته است. ذی‌نفعان اصلی، کارمندان توسعه و مقامات عالی‌رتبهٔ دولتی هستند که در اس.یو. وی‌های زرهی خود در مراکز شهری کشور تردد می‌کنند. تأثیر محسوس اندکی از کار آن‌ها در کشور وجود دارد.
به‌منظور بهبود اثربخشی کمک‌های خارجی، تغییراتی در سیاست‌هایی موردنیاز است که مستقیم یا غیرمستقیم فساد را در کشور ترویج داده یا مانعی بر فرایند توسعه هستند. اما کمک‌ها نمی‌توانند به‌خودی‌خود ابزار توسعه باشند. روند فعلی بر معادله‌ای ناخوشایند بنا شده است: هرچه کشوری فقیرتر باشد، کمک‌های بیشتری دریافت خواهد کرد. این روند باید تغییر کند. اهداکنندگان باید براساس پیشرفت‌های افغانستان به سمت توسعه به این کشور کمک کنند. این انگیزه‌ای برای افغانستان فراهم می‌آورد تا برای رسیدن به دیگر کشورهای در حال‌توسعه در جهان تلاش کند. تعیین هدف کمک‌ها برای رشد پایدار و نه اولویت‌های اجتماعی خوش‌نما، همراه با یک سیستم نظارتی قدرتمند برای مبارزه با فساد، در تأثیرگذاری این کمک‌ها اهمیت فراوانی دارد.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی