.

مقاله ها

بحران امنیتی افغانستان و تجدید حیات تروریست ها

 

 

بحران امنیتی افغانستان و تجدید حیات تروریست ها

دو شنبه 15 قوس 1395 - تر جمه: جانعلی شکرعلیزاده

مقامات رسمي افغان و امريکايي مي گويند بحران امنيتي افغانستان فرصت هاي تازه اي به القاعده، داعش و ساير گروه هاي افراطي داده است. نگراني هاي جديدي ابراز شده که هدف اصلي امريکا که همان از بين بردن پناهگاه هاي تروريستان است در معرض خطر قرار دارد. طالبان با تشديد حملات شان بخش هاي بيشتري را از کنترل دولت خارج ساخته است، اين مناطق مکاني براي تجديد حيات گروه هاي شبه نظامي محلي و بين المللي شده است.
اينها در حالي صورت مي گيرد که حضور حدود 10000
سرباز امريکايي در کشور که وظيفه مبارزه با تروريسم و حمايت نيروهاي نظامي افغان را دارند تمديد شده است. جنرال جوزف ال. ووتيل رييس مرکز فرماندهي ايالات متحده گفت دولت افغانستان درحدود 60 في صد کشور را در کنترل دارد و طالبان در حدود 10 في صد با نوسان در اختيار دارد و مابقي جايي است که در حال درگيري هستيم اينکه کدام گروه يا گروه هايي اين مکان هايي که رقابت بر سر تصرف آن وجود دارد بگيرد چيزي است که ما در تلاشيم آن را بدست آوريم.
اين جنرال امريکايي در يک نشست امنيتي که اين هفته در واشنگتن برگزار شد گفت: « ما بايد نگران اين موضوع باشيم که طالبان به هم نزديک تر مي شوند آنها با ساير سازمان هاي تروريستي همکاري مي کنند»
با اين همه مقامات غربي و افغان تخمين زده اند که در حدود 40000 تا 45000 شبه نظامي در سراسر افغانستان فعال هستند. حدود سي هزار از آنها طالب هستند مابقي جنگجويان خارجي از کشورهاي مختلف اند، همکاري آنها سيال است اما هميشه در مقابل دولت افغانستان و امريکا و متحدانش با هم هستند.
اخيرا جنرال جان دبليو نيکلسون از فرماندهان نيروهاي امريکا و ناتو در افغانستان گفت: «از 98 سازمان هاي تروريستي که در جهان از طرف ايالات متحده و سازمان ملل شناسايي شده 20 تاي آنها در ناحيه بين پاکستان و افغانستان هستند، اين بزرگترين تجمع گروههاي مختلف تروريستي در جهان است». اين وضعيتي است که ترامپ و تيم همراهش به ارث خواهد برد. در موارد نادري ترامپ درباره افغانستان صحبت کرده است او تمايل دارد که نيروهاي امريکايي را از جايي که او فاجعه تمام عيار مي خواند بيرون بکشد. اما بيشتر اعضاي برجسته تيم امنيت ملي که او تعيين کرده از جمله مايکل تي فلين جنرال بازنشسته و رييس سابق آژانس اطلاعات وزارت دفاع که سالها روي موضوع جنگ افغانستان صرف کرده بطور واضح از نگراني اش مي گويد که ناآرامي در افغانستان ممکن است دوباره
مستيقما امريکا را تهديد کند.
جنرال تي فلين امسال گفت کاري که ما بايد بکنيم و ادامه دهيم اين است که در اين منطقه اعتماد بنفس بياريم که ما مي توانيم آنها را کمک کنيم ما نمي توانيم اين منطقه را با وجود اين همه گروههاي تروريستي ترک کنيم، قمار خيلي بزرگي است.
در اداره جديد با حکومت افغانستان چگونه مجادله خواهد کرد سئوال اساسي است که در بين مقامات افغان وجود دارد. تهديد فوري براي دولت افغانستان جان گرفتن طالبان است، که مقامات گفتند در ماه اخير هر روز 30 تا 50 مامور امنيتي کشته شدند. شورشيان مستقيما مراکز ولايت ها را با تهديد روبرو ساخته ، جاده ها را به روي نيروهاي افغان خطرناک يا غير قابل عبور ساخته است.
طالبان که اکثرشان در پاکستان خانه و زندگي دارند اصرار دارند که انها فقط مي خواهند در افغانستان قدرت به بدست گيرند و خواهان توسعه و تهديد ساير کشورها نيستند ، و بعضي از مقامات رسمي روسيه به شمول فرستاده ويژه روسيه در افغانستان ضمير کابلوف آشکارا اذعان کرده است که با طالبان در تماس هستند چنانچه حکومت سقوط کند فرصت به ساير شورشيان داده نشود که به تهديدي تبديل گردند، هر چند تاکيد کردند که در حال حاضر به طالبان هيچ کمکي نمي کنند. اخيرا شورشيان موفق شدند که مستقيما ثبات دولت را تهديد کنند، مناطقي را از چنگ دولت خارج مي کنند و ساير گروههاي شورشي از اين مناطق ازاد شده بهره مي برند.
افزايش تمرکز ايالات متحده بر مبارزه با تروريسم روي گروههاي وابسته محلي به داعش تحت نام دولت اسلامي خراسان که از نام باستاني اين منطقه گرفته شده است مي باشد. مقامات رسمي مي گويند که آنها ثابت کردند که نيروهاي انعطاف پذيري بين شان هستند چندين ولسوالي را در شرق ننگرهار براي خودشان حفظ کردند و آنها تماس هايشان براي راهنمايي و کمک مالي با داعش در سوريه و عراق ادامه دارد. شبه نظاميان دولت اسلامي يا همان داعش در افغانستان نقش فعالتري به خود گرفتند يک مقام اطلاعاتي امريکا گفت حملات گسترده اي را با تلفات سنگين در ميانه تابستان گذشته به شمول انتحاري در افغانستان انجام دادند.
داعش به طالبان به چشم رقيب مي بيند، طالبان بصورت آشکار اين گروه را مورد انتقاد قرار مي دهد و در مواردي با هم درگير شدند. دو مقام افغان که نخواست نامشان فاش گردد گفت اينکه طالبان با هم مي جنگند و دشمن همديگر هستند بطور مطلق درست نيست، اگر به سراسر افغانستان بنگريم درست است که آنها در بعضي از مناطق با هم جنگيدند اما در شمال و شمال شرق آنها با هم کاملا همکاري دارند. مقام ارشد امريکايي گفت که شبکه حقاني که در سال 2015 معاون فرمانده شورشيان طالبان شد آشکارا با داعش در مذاکره است.
محمد حنيف اتمر مشاور امنيت ملي افغانستان به گروه داعش و وابستگان آن گروه هشدار داد که مبارزه با آنان در الويت برنامه مبارزه با تروريسم دولت افغانستان و نيروهاي امريکايي است، گروههاي تروريستي همگي در ايديولوژي همانند هم هستند. اتمر گفت ما نمي توانيم داعش را از ساير گروه هاي تروريستي جدا بدانيم. القاعده ديگر گروه تروريستي، توان خود را در پي حملات طياره هاي بي سرنشين امريکا از دست داده است واکثر رهبران آن توسط اين طياره ها مورد هدف قرار داده شده است.

يک مقام رسمي مبارزه با تروريسم مي گويد يک گروه که بيشتر علاقه به حملات برون مرزي دارد همچنان باقي است و آن القاعده است که حالا بيشتر از اينکه در افغانستان حضور داشته باشد شاخه جديدي ايجاد کرده به نام القاعده در شبه قاره هند يا AQIS . اتمر گفت هيچ تغييري در اهداف القاعده که نابود کردن غرب و دمکراسي مسلمانان هست نيامده است. تفاوت فقط در اين است که حالا آنها ساير شبکه ها را مانند شبکه حقاني و لشگر طييبه را با خود همراه مي سازد ، آنها بدنبال منابع خارجي براي کارهايشان هست و اين آنها را بيشتر خطرناک مي سازد. هسته القاعده در اين منطقه اعضايشان را از دست داده اند تا به داعش بپيوندند. القاعده تعدادي از جنگجويانشان را به سوريه به رقابت با داعش فرستادند و چندين گروه ديگر که در گذشته با القاعده يک جا بودند مشخصا جنگجويان آسياي مرکزي به سمت داعش کشيده شدند. يک ترسي بين افغان ها و غربي ها هست که داعش در سوريه و عراق تحت فشار بيشتر حملات قرار گيرد و آنها راهي افغانستان شوند، جايي که کشور در حال از دست دادن کنترل بر بخشي از مناطق آن است و با کمک افراد محلي براي خود پايگاه ايجاد کنند.
محمد عمر داود زي وزير پيشين امور داخله افغاستان گفت امريکا به افغانستان روي هدفي آمده است آن هم اين است که اجازه ندهد دوباره اين کشور به پناهگاه امن تروريستان تبديل شود. تهديد تغيير نکرده، القاعده خطرناک بود همان طور که داعش خطرناک هست ، تهديد واقعي افراطي گريست که در واقع افزايش يافته است. فرانس مايکل مليبين سفير اتحاديه اروپا و نماينده ويژه در امور افغانستان مي گويد اگر گروه هاي تروريستي را به عنوان يک مجموعه با آن برخورد نکنيم هميشه اين امکان را دارد که به شکل هاي مختلف تغيير شکل دهد از يک طرف به طرف ديگر حرکت کند. او اضافه کرد هنوز تهديد هاي بين المللي از افغانستان نشات مي گيرد و مي بينيم که چندين گروه تروريستي در اينجا تجمع پيدا کردند بعضي از آنها در افغانستان جاه طلبي هايي دارند و بعضي از آنها برنامه هاي برون مرزي در سر دارند. او ادامه داد که اداره جديد امريکا اين فرصت را دارد که وضعيت را مورد بررسي قرار دهد و در برنامه هايشان تغييري ايجاد کند، ما نمي خواهيم اين وضعيت 15 سال ديگر هم ادامه پيدا کند

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی