.

 

 

دبیرکُل ناتو که برای اشتراک در مراسم سی‌ومین سال فروپاشی دیوار برلین به آلمان رفته بود؛ گفته است تا زمانی که طالبان دست از خشونت برندارند، ناتو در افغانستان باقی خواهد ماند. ینس استولتنبرگ می‌گوید: «مشکلات و چالش‌های زیادی در افغانستان وجود دارد، اما پیشرفت‌ها نیز قابل ملاحظه هستند، اکنون نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان وظیفه‌یی را که بیش از یک‌صد هزار نظامی خارجی در سال‌های گذشته پیش می‌بردند، برعهده دارند، این پیام واضح ما برای طالبان است که این گروه در میدان‌های نبرد نمی‌توانند برنده باشند، لذا باید به میز مذاکره حاضر شده و جنگ را از طریق رسیدن به یک توافق سیاسی پایان دهند».

همزمان دبیرکُل ناتو بار دیگر با پشتیبانی از نیروهای امنیتی افغانستان تاکید کرده و گفته است: «بهترین راهکار برای مبارزه با هراس‌افگنی در افغانستان آموزش و پشتیبانی از نیروهای امنیتی افغانستان است. کشورهای عضو ناتو بر آموزش و پشتیبانی از این نیروها ادامه می‌دهند».

از سویی هم نخست وزیر آلمان در دیدار با وزیر خارجۀ امریکا از آماده‌گی کشور برای بازی کردن یک نقش فعال در حل مشکلات جهان از جمله منازعه افغانستان خبر می‌دهد. انگلا مرکل نخست وزیر آلمان گفته است: «آلمان می‌خواهد در حل مشکلات جهانی به شمول افغانستان نقش فعال داشته باشد، همکاری‌های مشترک با امریکا برای حل این مشکلات خیلی با اهمیت است، ما آمادۀ همکاری با امریکا در پیوند به حل این چالش هستیم».

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی