.

 

 

داکتر عبدالله عبدالله  رییس اجرایی حکومت وحدت ملی دیروز جمعه، ۲۰ میزان در نشست سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای در شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان گفت: «موجودیت پناه‌گاه‌ها و شبکه‌های حمایتی که توسط قاچاق مواد مخدر تمویل می‌گردند به مثابۀ شاه‌رگ حیات برای بیشتر این گروه‌ها عمل می‌کنند».

 

آقای عبدالله می‌گوید: «همان‌طور که شما می‌دانید ما با تمام ملت‌هایی که در این قضیه دخیل اند به‌ویژه با پاکستان از نزدیک کار می‌کنیم تا زیرساختارها و محل تنفس و رشد این جریان‌ها را که زمینه‌ی کمک مالی، استخدام، تربیه‌ی فکری-ایدیولوژیک،‌ آموزش، فراهم آوری نیروی بشری و لوژستیک را برای آنان جهت بی‌ثبات سازی کلیت منطقه فراهم می‌سازند، از میان برداریم. تعداد تلفات و زخمی‌ها در افغانستان شاهد این قضیه اند».

 

او افزود که دهشت‌افگنی‌یی که با افراط‌گرایی و حرکت‌های جدایی‌طلب گره خورده، یکی از عمده‌ترین چالش‌هایی است که افغانستان در سطح منطقه با آن روبه‌رو است. رییس اجرایی گفت: «افغانستان کشوری است که در خط اول نبرد با هراس‌افگنی قرار داشته و بیشترین دشواری در برابر دهشت‌افگنی و افراط‌گرایی را به دوش می‌کشد».

 

داکتر عبدالله از کشورهای منطقه نیز خواست تا در راستای مبارزه با هراس‌افگنی مشترکاً همکاری کنند. آقای عبدالله تأکید کرد که در برخورد با تمام گروه‌های هراس‌افگن نباید مرتکب اشتباه شده و آنان را به تروریست‌های خوب و بد تفکیک کنیم.

 

رییس اجرایی حکومت وحدت ملی با اشاره به تلاش‌های صلح حکومت افغانستان نیز گفت که کابل به تلاش‌هایش برای پیشبرد روند گفت‌وگوهای صلح ادامه می‌دهد. او افزود: «حکومت وحدت ملی به تلاش‌های خود برای دست یافتن به صلح و آشتی به رهبری و مالکیت افغانستان ادامه می‌دهد. در اوایل این سال ما طرح جامعی را برای مصالحه و ادغام مجدد ارایه کردیم که از سوی جامعه‌ی بین‌المللی نیز حمایت گردید. در عین زمان ما از شهروندان خود، حقوق و دست‌آوردهایی آنان وقتی مورد تجاوز قرار گیرند دفاع و حمایت می‌کنیم».

 

 

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی