.

 

 

داکتر زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه امریکا برای صلح و آشتی افغانستان، پس از دیدار با رییس جدید ستاد ارتش ایالات متحده، در برگه‌ی تویترش نوشته است که جنرال مارک مایلی، با افغانستان آشنایی دارد و او موافق است که محافظت امریکا از تهدید دهشت‌افگنی و کاهش بار جنگ در افغانستان، نیاز به یک توافق سیاسی دارد.

او افزوده است: «ما توافق کردیم؛ یک توافق سیاسی‌ای که امریکا را از تهدیدهای دهشت‌افگنی محافظت کند. به ما مجال دهد تا بار جنگ را از دوش مان کاهش بدهیم و از دو دهه پیشرفت در افغانستان پاسبانی کنیم. این به سود منافع ملی ما است.» در همین حال، شماری از اعضای کانگرس ایالات متحده نیز تأکید می‌کنند که زلمی خلیل‌زاد، تلاش‌‌ها برای از سرگیری مذاکرات با طالبان را دوباره آغاز کرده و این بار نیاز است که تمامی طرف‌ها در این گفتگوها شامل باشند. چندی پیش، روزنامه‌ی وال‌استریت ژورنال امریکایی، گزارش داده بود که ایالات متحده در تلاش از سرگیری گفت‌وگوهای صلح با طالبان است. این روزنامه، به نقل از منابعی گزارش داد که در زمان حضور زلمی خلیل‌زاد در اسلام‌آباد، او با هیأت طالبان دیدار کرده و در مورد شرایط از سرگیری مذاکرات صلح رایزنی کرده است.

از سویی هم، سهیل شاهین، سخنگوی طالبان، چند روز پیش در مصاحبه با شبکه‌ی خبری نیوز هجده‌ی هندوستان، گفته بود که طالبان در صورت از سرگیری مذاکرات و امضا شدن توافق‌نامه‌ی صلح با امریکا، حاضر اند با حکومت آینده‌ی افغانستان، بر سر میز مذاکره بنشینند.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی